Blízká setkání s AI

„Je patrné, že systém je ještě nedokonalý a neumí odhalit všechny významové vztahy mezi slovy.“

Uhádnete, kdo to napsal? Ještě před Vánoci bychom si to vygooglili. Dnes asi již každý tuší …

V rámci projektu „AI a člověk“ se naši studenti začali nořit do tajů a spletitostí aktuálního tématu umělé inteligence. V uplynulých týdnech jsme absolvovali přednášku ve vzdělávacím centru Univerzity Karlovy a získali tak velký přísun informací díky prezentaci Terezy Hannemanové z MatFyzu. Informace budeme ještě chvilku třídit a zpracovávat.

Vyzkoušeli jsme si také osahat ChatGPT. Nebylo pro nás jednoduché uchopit, že komunikaci vedeme se strojem a že na druhé straně není živý člověk.

Z emocí převažoval údiv, pobavení, překvapení a také trochu rozpaky.

Komunikovali jsme v angličtině i v češtině. Nejvíce času jsme věnovali zážitku: studenti zjišťovali, co AI ví o tématech, která jsou studentům blízká. Složit rapový banger na téma špagety totiž není pro ChatGPT problém. Testovali jsme také, zda má AI smysl pro humor. A „vypadá to“, že má.

Na závěr jsme si vyzkoušeli i tři praktické možnosti, které ChatGPT nabízí: tvorbu myšlenkových map, tabulku výhod a nevýhod nebo také vytvoření slovníčku pojmů a definic pro určitou oblast. Jsou to skvělé nástroje, které mohou studentům pomoci s učením a organizováním myšlenek.

A co o tom napsala samotná AI? „Je patrné, že systém je ještě nedokonalý a neumí odhalit všechny významové vztahy mezi slovy.“

Pro studenty to byl velmi rozmanitý zážitek. Nejen, že se seznámili s novou technologií, ale také si užili spoustu zábavy a naučili se několik užitečných funkcí. Je to pro nás všechny inspirace k dalšímu objevování nového světa.

Vaše Gymnázium ARTION

Chcete s námi zůstat 
v kontaktu

Pozvěte nás do své pošty a my vám jednou za čas pošleme
to nejzajímavější z ARTIONu.

Váš e-mail je u nás v bezpečí.

Sledujte nás

Na našem Facebooku a Instagramu se pořád něco děje.