Marek Novotný, Mgr. et Mgr. PhDr., Ph.D., M. M. 

„Hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše.“ — Platón

Jsem především hudebník a potom učitel, nebo učitel a potom hudebník? Sám nevím! Co vím je, že umění a především hudba (a filozofické otázky s ním spojené) je mou denní mantrou zaplňující většinu mého mentálního a duchovního obzoru. Hudba je způsob komunikace. Je to nejsubtilnější esperanto duše světa a vesmíru. Považuji téměř za zázrak, že tón (tedy vlna vzduchu) v kombinaci s dalšími tóny má schopnost přenosu myšlenek, poselství, příběhů, či postojů. Věřím, že takováto komunikace a potažmo učení se jejím principům člověka kultivuje a vede ho k hlubšímu vnímání světa, dějů a vztahů v něm. Domnívám se, že vzdělávání prostřednictvím umění a hudby je nejefektivnější cestou k realizaci ideálu plně všestranně a harmonicky rozvinuté osobnosti!
Marek Novotný

Jeho hudební kořeny vyklíčily na polích jazzových, a jaký hudební žánr je více symbolem svobody, tolerance, improvizace a spolupráce? Je jeho vizí a snahou toto „jazzové patero“ definovat jako klíčové východisko jeho pedagogické teorie a praxe! Student je partnerem, nikoliv podřízeným. Mladší kolega v procesu hledání štěstí a porozumění světu a principů, na kterých je vystavěn! Vedle toho všeho seriózního výše uvedeného se rád směje na celé kolo. Má rád dobré filmy, diskuze na nejrůznější témata a sporty, které jezdí z kopce, nebo se honí za míčky všech velikostí.

Studoval na Universitě J.E.Purkyně, kde získal pedagogické vzdělání v oboru hudba a sólový zpěv. Hned po studiu nastoupil jako odborný asistent na katedru hudební výchovy university J.E.Purkyně. Absolvoval roční studium jazzového klavíru na Universitě v Norském Stavangeru. Dokončil doktorské studiu v oboru hudební teorie a pedagogika. Po té odcestoval do spojených států kde získal na Univeristy of Massachusetts masters degree v oboru jazzová kompozice. V současné době se věnuje hudební kompozici, koncertní a pedagogické činnosti.

Důležité milníky Markovy kariéry

Rozhodnutí věnovat a rozvíjet se v oblasti jazzové hudby.

Studium jazzové hudby a hry na klavír v Norsku a v USA.

Tvorba kompozic na pomezí jazzu a vážné hudby zahrnující jazzové ansámbly všeho druhu až po klasické smyčcové kvartety a symfonické orchestry

Provedení Markovy „jazzové symfonie“ Jihočeskou Filharmonií.

V roce 2014 vydání autorského CD „Leland Dream“.

V roce 2019 vydání autorského CD „Fresco“.

Nominace PRAGUE CLASSICAL AWARDS za nejlepší desku roku v kategorii Cross Over.

A nyní je v Artionu.